1. Rys historyczny Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim od 2009 do 2019 roku
Powstanie Szkoły Muzycznej I stopnia w Solcu Kujawskim
Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim utworzona została i rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 2009 roku na podstawie porozumienia z dnia 15 maja 2009 roku, zawartego pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Miastem i Gminą Solec Kujawski, jak również uchwały nr XXIV/198/09 Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim z dnia 26 marca 2009 roku. W uzasadnieniu napisano:
„Mając na uwadze podniesienie jakości kształcenia i zapewnienie optymalnego rozwoju zdolnych i utalentowanych muzycznie dzieci z terenu naszej gminy zasadne jest utworzenie Szkoły Muzycznej I stopnia. Utworzenie szkoły spełni oczekiwania społeczne i umożliwi dzieciom zdolnym muzycznie ich dalszy rozwój, niezależnie od statusu materialnego rodziców. (…) Szkoła realizować będzie kształcenie dające podstawy wykształcenia muzycznego w cyklu sześcioletnim i czteroletnim, w zależności od wieku ucznia.”[1]
Szkoła jest placówką publiczną, organem prowadzącym szkołę jest Gmina Solec Kujawski, nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkoła realizuje zadania w oparciu o ustawę z 7 września 1991 o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) oraz inne obowiązujące przepisy. Z dniem 1 września 2009 roku funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Wiesław Nowak, jej pomysłodawca i współzałożyciel.
Jest jedyną szkołą artystyczną w mieście dającą podstawy wykształcenia muzycznego. Umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły muzycznej I stopnia oraz pozwala absolwentom na dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia w szkołach muzycznych II stopnia. Do głównych zadań szkoły należą: rozbudzanie i rozwijanie podstawowych zdolności muzycznych, umuzykalnienie oraz przygotowanie wrażliwych świadomych odbiorców muzyki i sztuki, oddziałujących na otoczenie w sferze kultury, przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia zawodowego w szkołach muzycznych wyższego stopnia. Szkoła Muzyczna I stopnia w Solcu Kujawskim prowadzi naukę gry na następujących instrumentach: fortepianie, skrzypcach, gitarze, perkusji, flecie poprzecznym, klarnecie, akordeonie, saksofonie, wiolonczeli. W początkowym okresie nauki szkoła wypożycza instrumenty, co nie wymusza konieczności ich zakupu.
Szkoła powstała dzięki wielkiej przychylności władz miasta: ówczesnego burmistrza ś.p. Antoniego Nawrockiego, wiceburmistrz Teresy Substyk oraz radnych Rady Miasta pod przewodnictwem Bolesława Boczkaja. Dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu finansowemu ze strony Urzędu Miasta szkoła zaopatrzona została w najwyższej klasy instrumenty muzyczne oraz pomoce dydaktyczne, multimedialne i nagłaśniające – niezbędne w codziennym funkcjonowaniu nowoczesnej placówki artystycznej.
Od czerwca 2013 roku patronem naszej Szkoły Muzycznej jest wybitny kompozytor i pianista polski Fryderyk Chopin. Wybrany został ze względu na niezwykłe miejsce jakie zajmuje w świadomości Polaków. Dumni jesteśmy, że Chopin na całym świecie kojarzony jest z naszym krajem i zapisywany jest w poczet genialnych twórcówmuzyki. Podobnie jak nasz patron, w swej działalności nasza szkoła chce dążyć do promowania Polski i polskości w atmosferze kultury wysokiej, wrażliwości i głęboko humanistycznych wartości, w tym poszanowania dla innych kultur.
W roku 2018 Szkoła otrzymała budynek przy ulicy 23 stycznia 13 – zabytkową Willę Wegenera (secesyjny obiekt autorstwa Józefa Święcickiego postawiony w latach 1891-1903).

Budynek Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim (od 3 września 2018 roku)
Po generalnym remoncie powstały nowe klasy, a także Sala Kameralna im. Kazimierza Serockiego upamiętniająca pobyt kompozytora wraz z rodziną w Solcu Kujawskim w latach 1936-1959. W szkole co roku organizujemy Konkurs Fortepianowy im. Kazimierza Serockiego z obowiązkowym w programie utworem tego kompozytora.
Sala Kameralna im. Kazimierza Serockiego
Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Solcu Kujawskim również znana i ceniona piosenkarka polska Irena Santor. Pamiątkowe zdjęcia z dzieciństwa i pobytu
w Solcu Kujawskim umieściliśmy w drugiej sali kameralnej nazwanej jej imieniem.W planach rozwoju szkoły jest budowa sali koncertowej na ok. 200 miejsc. Sala koncertowa umożliwiałaby realizację licznych muzycznych przedsięwzięć, imprez o szerokim spektrum działań muzycznych, m.in. koncertów, konkursów ogólnopolskich, międzynarodowych, warsztatów i kursów mistrzowskich.
Sala Kameralna im. Ireny Santor
2. Misja Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim
Szkoła Muzyczna I stopnia w Solcu Kujawskim tworzy przyjazny klimat dla każdego ucznia i zapewnia rzetelne wykształcenie muzyczne w stopniu podstawowym. Dyrektor, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły mają stale na uwadze dobro ucznia, kierują się życzliwością wobec wszystkich osób, sumiennie wykonują swoje obowiązki. Nauczyciele i rodzice ściśle ze sobą współpracują, a pedagodzy są autorytetem oraz wzorem dla uczniów, nie tylko w dziedzinie muzyki, ale i w dziedzinie moralnej.Szkoła Muzyczna w Solcu Kujawskim jest szkołą otwartą i nowoczesną, która nie boi się wprowadzać nowatorskich form i metod nauczania podnoszących efektywność kształcenia o czym świadczą sukcesy artystyczne uczniów w regionie, w Polsce i za granicami naszego kraju. Zapewniamy nowoczesne programy kształcenia, doświadczoną kompetentną i oddaną kadrę pedagogiczną, dobrze zorganizowane i atrakcyjne zajęcia oraz sprzyjającą atmosferę szkoły.
Od początku istnienia szkoły naszą misję i zadanie rozumiemy jako profesjonalną służbę w dziedzinie edukacji muzycznej, życia społecznego i kulturalnego. Szkoła wychowuje uczniów na ludzi kulturalnych, samodzielnych, odpowiedzialnych, odważnych, kreatywnych, kierujących się wrażliwością i empatią. Przygotowujemy młodych ludzi do ustawicznej pracy nad sobą i swoim potencjałem, do odpowiedzialności za swój rozwój i doskonalenia swoich umiejętności. Zadaniem szkoły jest rozwijanie uzdolnień muzycznych dzieci i młodzieży, przygotowanie uczniów do zawodowego kształcenia muzycznego oraz do aktywnego uczestnictwa w życiu muzycznym. Ponadto szkoła spełnia niezwykle ważne funkcje związane z upowszechnianiem muzyki w środowisku Solca Kujawskiego. Nauczanie prowadzone jest w oparciu o dwa cykle (sześcioletni i czteroletni) w następujących specjalnościach: fortepian, akordeon, flet poprzeczny, klarnet, gitara, skrzypce, wiolonczela, saksofon, perkusja, kontrabas. Podstawą edukacji muzycznej jest nauka gry na instrumencie głównym i dodatkowym oraz zajęcia z przedmiotów ogólnomuzycznych, takich jak: kształcenie słuchu, rytmika, audycje muzyczne, chór, orkiestra, zespoły instrumentalne, zespół rytmiczny.
W naszej codziennej pracy misję szkoły rozumiemy jako pomaganie każdemu dziecku w urzeczywistnianiu swoich możliwości rozwojowych i poznawczych
oraz rozwijanie posiadanych zdolności, wyrażanie samego siebie w różnych formach ekspresji, stwarzanie możliwości przeżywania radości tworzenia, umacnianie wiary
we własne siły. Wszyscy tworzymy szkołę o wysokiej jakości edukacyjnej, przyjazną, tolerancyjną, partnerską, estetyczną, otwartą na zmiany, otwartą na świat, mającą być ośrodkiem kultury naszego miasta i regionu. Nasz absolwent będzie przygotowany do podejmowania odpowiedzialnych decyzji oraz wyposażony w wiadomości i umiejętności wykonawcze, które pozwolą mu na samodzielną realizację marzeń i zamierzeń w przyszłym kształceniu muzycznym.
Szkoła muzyczna to nie tylko nauka gry na instrumencie, powszechnie wiadomo, iż nauka w takiej szkole rozwija u dzieci i młodzieży uzdolnienia oraz umiejętności muzyczne. Jest jednak wiele innych korzyści jakie daje edukacja muzyczna oraz w jaki sposób wpływa na rozwój osobowości. Od wielu lat na całym świecie prowadzone są liczne badania naukowe, mające określić zjawiska zachodzące w mózgu człowieka pod wpływem nauki muzyki. Badania wykazały m.in., że dzieci uczące się gry na instrumencie mają lepiej wykształcone zdolności myślenia przestrzennego, umiejętności językowe oraz matematyczne. Nauka muzyki rozwija inteligencję, wyobraźnię, koncentrację, pamięć, zdolność logicznego myślenia oraz wytrwałość. Dajemy więc dzieciom i młodzieży szansę korzystania z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą edukacja muzyczna w Szkole Muzycznej I stopnia w Solcu Kujawskim[2].
3. Działalność koncertowa i umuzykalniająca Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim
Działalność uczniów Szkoły Muzycznej I st. w Solcu Kujawskim przedstawia się nader imponująco. Uczniowie wszystkich klas obecni są w wykonawstwie solistycznym i w zespołach instrumentalnych. Imprezy cykliczne przebiegają w zgodzie z założeniami dydaktycznymi szkoły i należą do stałych wydarzeń muzycznych placówki.
Dla przedszkoli i szkół podstawowych organizujemy koncerty umuzykalniające, okolicznościowe i kolędowe. Uczniowie naszej szkoły występują solo, w zespołach, chórze, ze szkolną orkiestrą oraz w Big Bandzie. Koncerty spotykają się z aprobatą zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Ze swą ofertą koncertową docieramy także do dzieci i osób niepełnosprawnych ( Warsztaty Terapii Zajęciowej, osoby samotne, bezdomne, Stowarzyszenie Sue Ryder ). Koncerty w Juraparku, koncerty plenerowe dla mieszkańców Solca Kujawskiego, piknik ekologiczny, koncerty charytatywne. Wiele koncertów okolicznościowych, uświetniających uroczystości państwowe czy wydarzenia ważne dla miejscowego życia publicznego: z okazji święta Konstytucji 3 Maja, z okazji Odzyskania Niepodległości, z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy, Dnia Edukacji Narodowej.
Obecność naszych uczniów uświetnia również obchody Dni Solca Kujawskiego, ale też swoją atrakcyjną ofertą koncertową wpisuje się w święta Bożego Narodzenia.
Wiele wydarzeń koncertowych było pomyślanych jako bezpośredni odzew instytucji na potrzeby różnorakich okoliczności. Do nich należą koncerty realizujące programy: Koncerty Wiosenne, Jesienne, Zaczarowany fortepian, Rytmy i frazy, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Międzynarodowy Dzień Wolontariuszy i Osób Niepełnosprawnych, Wielka Majówka, Dni Solca Kujawskiego, koncert w Filharmonii Pomorskiej Klub Melomana, koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Koncerty dla p. Ireny Santor, koncert pamięci Ireny Sendlerowej, koncerty w ramach współpracy z przedszkolami, ze szkołami podstawowymi, gimnazjalnymi i licealnymi Solca Kujawskiego, koncerty uświetniające Jasełka, koncerty z okazji święta Trzech Króli, koncerty w soleckich kościołach z okazji świąt Bożego Narodzenia, Zaduszki Jazzowe, koncerty jubileuszowe z okazji 5-lecia istnienia Szkoły Muzycznej w Solcu Kujawskim, koncerty z okazji rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
Koncert dla Pierwszej Damy Polskiej Piosenki Pani Ireny Santor ( 04.06.2019)
Rok 2019 poświęcony był obchodom 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – uczniowie SM I st. w Solcu Kujawskim włączyli się do szeregu inicjatyw, organizując koncerty tematycznie związane z sylwetką wybitnego polskiego kompozytora.
Prócz działalności solistycznej, uczniowie chętnie występują w licznych koncertach kameralnych, współpracując z różnymi instrumentami, a także szkolnym chórem, szkolną orkiestrą smyczkową. Tak więc publiczność Solca Kujawskiego może usłyszeć: duety, tria, kwartety np. smyczkowe, akordeonowe, gitarowe, instrumentów dętych, a także mieszane ( akordeon plus, fortpeian i skrzypce, flet, wiolonczela, kontrabas, klarnet, saksofon, perkusja).
Uczniowie naszej szkoły utrzymują kontakty z absolwentami poprzez wspólne prezentacje na koncertach absolwentów w Szkole Muzycznej. Z każdym rokiem rosnące umiejętności ich starszych kolegów stanowią wielką motywację i zachętę dla początkujących adeptów.
Stały punkt programu dydaktycznego każdej klasy (skrzypiec, wiolonczeli, fortepianu, akordeonu, perkusji, fletu, klarnetu, saksofonu i gitary) stanowią popisy uczniów, koncerty i audycje klasowe, które umożliwiają oswajanie się najmłodszych adeptów z publicznością, ze sceną, z estradą, ze słuchaczami.
W szkole panuje miła, życzliwa atmosfera w oparciu o wzajemny szacunek i zrozumienie. Uczniowie poprzez małe sukcesy na popisach klasowych wierzą we własne siły, zachęcani brawami czynią widoczne postępy w grze na instrumentach. To niezwykle ważny aspekt działalności pedagogicznej szkoły, ponieważ przybliża on problematykę każdego instrumentu w równym stopniu uczniom i ich rodzicom.
4. Imprezy muzyczne organizowane przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina w Solcu Kujawskim
Powstanie Szkoły Muzycznej I stopnia w Solcu Kujawskim, zakup nowych wysokiej klasy instrumentów, stworzyły dogodne warunki do rozwoju działalności edukacyjno-koncertowej. Już od początku istnienia placówki ( szkoła mieściła się w gościnnie użyczonych salach budynku Gimnazjum Publicznego nr 2 w Solcu Kujawskim przy ul. 29 Listopada 7), pomimo trudnych warunków lokalowych, braku sali koncertowej ( koncerty odbywały się w holu szkoły), prowadozne były warsztaty, lekcje otwarte z udziałem wybitnych instrumentalistów i pedagogów.
Od roku 2009 szkoła organizuje:
- warsztaty akordeonowe z udziałem profesorów: Jerzym Kaszubą AM Bydgoszcz, Zbigniewem Ignaczewskim AM Łódź, Jerzym Siemakiem AS Szczecin oraz Jurijem Szyszkinem z Moskwy
- warsztaty skrzypcowe z udziałem mgr Izabeli Berberian, prof. Małgorzaty Skorupy AM Gdańsk, mgra Krzysztofa Krymera, as. mgra Macieja Afanasjewa AM Bydgoszcz
- warsztaty fletowe z udziałem prof. Andrzeja Łęgowskiego AM Bydgoszcz i prof. Renaty Guzik AS w Szczecinie
- warsztaty wiolonczelowe z udziałem prof. Renaty Marzec AM Bydgoszcz
- warsztaty saksofonowe z udziałem mgra Leszka Orłowskiego PSM Grudziądz
- warsztaty fortepianowe z udziałem dr hab. Magdaleny Swatowskiej AM Bydgoszcz
- warsztaty gitarowe – prowadzenie dr hab. Kornela Arwicz-Sienicka, profesor nadzwyczajny AS w Szczecinie
- warsztaty taneczne pt. „Polskie tańce narodowe”, które prowadzi choreograf bydgoskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie”, p. mgr Izabela Grochowska wraz z parą tancerzy, p. Aleksandrą Grochowską i p. Michałem Ligmanem, realizowane są cyklicznie
Warsztaty taneczne „Polskie tańce narodowe” (02.03.2019)
[1] Uchwała nr XXIV/198/09 Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim z dnia 26 marca 2009 roku.
[2] Dokumentacja szkolna – Koncepcja rozwoju Szkoły Muzycznej I stopnia w Solcu Kujawskim